V Brně zahájili obnovu Arnoldovy vily: vznikne z ní Centrum dialogu s kavárnou

V Brně zahájili obnovu Arnoldovy vily: vznikne z ní Centrum dialogu s kavárnou
16. 12. 2021

Vedle stálé expozice o historii Arnoldovy vily a osobnosti stavitele Josefa Arnolda vznikne infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování moderní brněnské architektury. Budova zahrne multifunkční sál, prostory pro workshopy a sympozia nebo coworkingové kanceláře pro kurátory výstav a organizátory akcí. Součástí prostoru bude také kavárna.

Kromě výstav nabídne centrum také vzdělávací, badatelskou i volnočasovou činnost. „V pozici investora nás nyní čeká výzva zvládnout památkovou obnovu vily, a zařadit ji tak mezi další památkové a turistické atrakce nejenom v Brně a regionu jižní Moravy, ale i v Česku. Věřím, že díky širokému portfoliu odborníků úlohu zvládneme,“ konstatoval ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc. Celkové náklady na rekonstrukci Arnoldovy vily se zřejmě vyšplhají na víc než 107 milionů korun.

Výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci vyhrály společnosti Unistav Construction a SKR stav, které v minulosti pracovaly například na rekonstrukci sousední vily Tugendhat. „Jednou z prvních věcí, které budeme muset řešit, je příjezdová cesta z Černopolní ulice. Pak začnou práce uvnitř budovy, kde bude třeba vyčistit a odstranit všechno, co v prostoru nemá být,“ uvedl Michal Malásek z Unistavu, jenž bude na stavbu dohlížet.

Poslední majitele zažila Arnoldova vila za druhé světové války. Od padesátých let do roku 2013 sloužily prostory jako mateřská škola, poté byla prázdná. Při stavebně-historickém průzkumu se již dříve povedlo najít řadu původních prvků, například dlažby nebo okenní kování. Obnova počítá mimo jiné s revitalizací zahrady. Svažitá zahrada vily bude přes den přístupná a umožní průchod mezi Drobného a Černopolní ulicí.
 

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/v-brne-zahajili-obnovu-arnoldovy-vily-vznikne-z-ni-centrum-dialogu-s-kavarnou-20.html